[פודקאסט] השתיקה של ביבי

לאמיצים, קטע הסאונד נמצא במרחק פליי אחד מכם. אם אתם רכרוכיים, מוגי לב ומעדיפים את המילה הכתובה, התמלול ממש פה למטה.

אני כאן כדי לחגוג את הרגע ההיסטורי, המאורע החשוב, נקודות הציון יוצאת הדופן –  הראיון שנתן ראש הממשלה אחרי שנה וחודש ועוד קצת של צום מראיונות לתקשורת הישראלית.

ולמה אני רוצה לחגוג את הארוע הזה? ובכן, כי פעם שנה ומשהו זה מה שהיתה מחזיקה ממשלה בישראל, היום זה מה שמחזיק ראש ממשלה בלי להתראיין. זה מעודד ומשמח כי זה אומר שהדמוקרטיה בישראל יותר יציבה. מצד שני, מסתמן שהיא גם קצת פחות דמוקרטיה.

נתניהו נתן ראיונות שבהם הוא נשאל שאלות קשות ונוקבות באותה תקיפות חסרת פשרות שבה אני מלטפת את הבטן של הכלבה שלי דודא. אני אחסוך לכם את הדיבורים חסרי התכלית על תהליך השלום עם הפלסטינים ותהליך המלחמה עם השאר, הדבר היחיד שעניין אותי היו השאלות על יוקר המחיה, שעליהן הוא ענה שזה בסדר ושהוא עובד על זה ושמחירי הדיור והמזון ירדו פלאים ממש אוטוטו. האמת ששקלתי להאמין לו, אבל אז נזכרתי שהוא היה ראש הממשלה בחמש השנים האחרונות ושאם הוא פאקינג היה רוצה לעשות משהו בנדון, הוא כבר היה עושה. אבל בואו נתנחם בזה שיש לו עוד שלוש שנים לכהונה ושגם להיטלר לקח שמונה שנים מהרגע שהוא נהיה הפירהר ועד שהוא התחיל להשמיד יהודים. אבל מה, כשהוא כבר עשה את זה – הוא עשה את זה טוב! אז בגדול אני די אופטימית.

עכשיו כשהראיונות מאחורינו, נראה לי שכדאי להבין למה הוא לא התראיין שנה ומשהו. אולי זה כי הוא עסוק. בואו נראה מה הוא עשה בזמן האחרון. אולי הוא שרף מלא זמן על להביא שלום עם הפלסטינים?  לא, זה לא כל כך הצליח לו. לגייס חרדים? לא, גם זה די מקרטע. להוריד את יוקר המחיה? כשלון חרוץ. נו, כנראה שהוא לא ממש טוב בדברים האלה. במה הוא כן טוב? בלהתראיין. אז למה דה פאק הוא לא עשה את זה כל כך הרבה זמן?

אגב, יש מצב שמדינת ישראל הייתה היום במצב הרבה יותר טוב אם כל אחד היה עושה אך ורק את מה שהוא מצטיין בו. נגיד, ביבי היה רק מתראיין ויאיר לפיד רק מראיין. אפילו שינסו את זה אחד על השני. וזהו, המדינה ניצלה. אגב, אפשר להביא לשם את נתן אשל בתפקיד הצלם, הבנתי שהוא טוב בזה.

יש לי הרבה סברות ללמה נתניהו לא התראיין. יכול להיות שהוא כן מבין את החשיבות של מנהיג מתראיין בדמוקרטיה, אבל גם מבין שאנחנו רק מעמידים פנים שאנחנו דמוקרטיה. כמו רוסיה, למשל. אבל אם אנחנו כמו רוסיה, אז לפחות כשראש הממשלה שלנו שותק, שיעשה את זה בלי חולצה, על סוס ועם רובה ציד ביד, כמו פוטין. זה שולח לאזרחים מסר חזק הרבה יותר מסתם ראיון. בעיקר אם האזרחים עדיין לא לגמרי מגובשים מינית. מנהיג חזק לא מסתיר מהאומה שלו כלום, גם לא את שרירי החזה שלו. עכשיו עצמו עיניים ודמיינו את ההלוואה וחסכון של ביבי.

בדמוקרטיה אמיתית באמת, נגיד ארצות הברית, הנשיא מדבר עם התקשורת כל הזמן. במקרה של אובמה הוא לא רק מדבר, הוא גם שר ומעלה מופעי סטנד אפ מאולתרים. מצד שני, זה לא רק אובמה עצמו. מישל התראיינה בטלוויזיה חמש פעמים בתוך שבועיים. אז אולי נתניהו שותק זה מחיר סביר כדי שלא נצטרך לראות את שרהל'ה עם המסך שלנו כל כך הרבה פעמים.

עוד סברה: נתניהו לא התראיין כי הוא מיצה את התקשורת המלולית. עכשיו הוא כולו בקטע של פנטומימה, כמו שהוא הדגים עם ידידתנו הטובה אנגלה מרקל והשפם הנהדר שהוא עשה לה. בביקור הבא של מנהיג זר, שזה לפי הלו"ז ראש ממשלת ספרד, הוא יגיע על בלונים ארוכים כאלה שעושים מהם צורות ויפסל מכשיר עינוי מהאינקוויזיציה. בפגישה אחרי, עם פרנסואה הולנד, הוא יביא את הבלונים אבל בלי אוויר ופשוט ייתן לו אותם ככה. עם הקצב שהולנד מחליף נשים, כנראה שזאת המתנה הכי מתאימה בשבילו. לראש ממשלת נורווגיה אני מצפה שלא יביא כלום. שהנורווגי יביא, זאת המשפחה של האישה שצריכה לדאוג לנדוניה.

האמת? די התאכזבתי. הייתי בטוחה שבקדנציה הזאת נתניהו יהיה יותר פתוח, יותר גלוי. הייתה לי תחושה שבממשלה הזאת תהיה יותר שקיפות. מניחה שהסקתי את זה מהשמלה ששרה לבשה להשבעה של הכנסת.

בגלל זה הייתי משוכנעת שהוא ידבר ולא רק בגלל הלחץ הציבורי. פשוט לפני שהוא עולה לתת את השואו שלו, יש מופע חימום של קומיקאית מתחילה אך מוכשרת מאד – לוידעת אם שמעתם, קוראים לה מירי רגב – שנותנת כבר שנה וחודש את הופעת חייה. אגב, שמעתם את הקטע שלה על שחורים? אדיר! זה כמו כריס רוק פוגש את שתיים עשרה שנים של עבדות.

רוצים בדיחת מירי רגב? לונורא, קבלו בכל זאת. איך מירי רגב מבדילה בין מסתנן לאתיופי? היא לא, היא פשוט יורה ואז כבר מתקשרת לאבו כביר לשאול אם אספו את הגופה מחברה קדישא או מהאוטו זבל.

כמה ימים לפני הראיון, אחד הכלבלבים של נתניהו אמר שהציבור לא צריך לראות ראיון עם ראש הממשלה כי הציבור רואה את המצב של התשתיות ואת המצב הכלכלי ואת סקרלט ג'והנסן בפרסומת לסודה סטרים ומבין שהמצב טוב. כי הציבור רואה הכל. גם את זה. רגע, מה זה? זה ציפור? זה מטוס? זה סופרמן? לא זה הסופרטנקר של הדיור שביבי הבטיח לפני הבחירות ומתרסק עכשיו על תל אביב ומוחק שכונה שלמה. שזה אגב נהדר, כי ככה אפשר יהיה לבנות מלא מגדלים יפים שיגורו בהם מלא אנשים יפים ועשירים. אבל הציבור עצמו לא. שזה לא נורא, כי הציבור לא צריך לגור, הציבור מספיק לו לראות.

כדי למנוע עוד פארסה כזאת שכולם מדברים על זה שראש הממשלה לא מתראיין, אני בעד להכניס לחוק המשילות סעיף שיאלץ את ראש הממשלה לעשות מסיבות עיתונאים אחת לחודש. סתם, נו. סעיף שיטיל חיסיון על מספר הימים שעברו מאז הראיון האחרון. כמו עושים עם תקציב הביטחון או עם המצע של הליכוד.

ובינתיים, נתנחם בזה שזה לא באמת משנה אם ראש הממשלה לא אומר כלום תוך כדי שהוא שותק או תוך כדי שהוא מבזבז זמן שידור יקר בפריים טיים של ערוץ 2.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s