תעשה באב, אחד במע"מ

מפחיד. בית המקדש נחרב. ועוד פעמיים. כנראה שהעם היהודי של העת העתיקה, הוא לא היה משהו בלהשיג אישורי בניה. או בלהתחמק מצווי הריסה. זה לעומת העם היהודי של ימינו, שדווקא יש לו אחלה מאכערים במנהל ובוועדות, אבל בכל זאת לא סביר שיצליח לבנות מחדש את בית המקדש.

למה? אתם שואלים, ובכן, לא בגלל שעדיין יש פה שנאת חינם ואנחנו מפחדים מחורבן שלישי. אין דבר כזה שנאת חינם בעולם בכלל (ממש כמו שלדברי הברסלבים אין יאוש). הרי שנאה היא הסיבה לקיימנו, בבת עינינו, מה שמקים אותנו בבוקר ומרדים אותנו בלילה – איך אפשר שלא לתמחר דבר כזה?

הסיבה שלא יקום פה הבית השלישי קשורה בעיקר לזה שאין מספיק עתודות קרקע, שזה בשפתם של אנשים רגילים "אדמה שאפשר לבנות עליה". ואם יש אדמות, אז נורא יקרות. וזה גם לא ריאלי שלכל עם יהיה בית מקדש משלו, שישכרו בית. רק בשבוע שעבר קראתי שזה הרבה יותר משתלם לשכור מאשר לקנות. כתב את זה באובייקטיביות מישהו שיש לו אינטרס, אז האמנתי.

וזה לא רק לבנות אותו. מילא רק לבנות. פה יש גם את האלמנט של התמ"א 38 על החורבות הבניין הקודם. צריך הסכמה של כל הדיירים בשביל זה. כל הדיירים כולם. אתם ראיתם פעם הסכמה בישראל? ועוד בירושלים? ועוד במזרחה? זה לא ילך. הערבים לא יהיו מוכנים שיבנו מתחת, היהודים לא מוכנים שיוסיפו קומה למעלה. וגם מעלית אי אפשר לבנות שם, כי כל הפואנטה של המקום היא לעלות לרגל. בקיצור, עדיף לשכור.

כתבתי לשכור? אז בטעות. אין כסף. לכו תדעו, אם נוציא עכשיו כסף על לשכור בית שלישי, אנחנו עוד עלולים להפוך לספרד. זה שטייניץ אמר.

ספרד, אתם מבינים מה זה?

זאת אומה שלא מסוגלת לבנות בית אחד, שלא לדבר על להחריב שניים. מדובר כאן בעם של עצלנים, כל הזמן סייסטה. אפילו את הבקר שכבר הביאו לא מקריבים לזבח, סתם נותנים לו לרדוף אחרי הפרוכת האדומה ברחובות.

ומה הם כבר עשו בהיסטוריה שלהם ששווה לדבר עליו? אינקוויזיציה? חה. הצחקתם. אנחנו הרבה יותר טובים באינקוויזיציה. לא מאמינים? תנו לזה חמש-עשר שנים וכבר תראו לבד.

רק שלא נהיה ספרד.

או יותר גרוע: יוון.

כי היוונים האלה, נו באמת… הם כבר חסרי תקנה. כל כך פזרניים, כל כך לא ממוקדים. במקום אל אחד, סולידי, כזה שהכל נהיה בדברו, הלכו על עשרות. עשרות! וכמה מקדשים בנו? על כל הר. פלא שהם קרסו כלכלית?

אז ברצינות, עכשיו זה לא הזמן להתלונן. ראיתם איך גמרו היוונים, מה נשאר להם מהאימפריה שלהם? בקושי לצעוד ראשונים באולימפיאדה – וגם זה קיבלו רק מרחמים (וכולם הרי יודעים שהדבר הכי שווה במשחקים האולימפיים זה לא לצעוד – אלא לעמוד דום. תשאלו את לבנת, היא יודעת). והאימפריה שלנו, גם היא עוד תיפול לאיטה, לנגד עינינו. זה נתניהו אמר, והוא מבין בכלכלה. כל מה שאנחנו צריכים לעשות כדי למנוע שידור חוזר של אימפריה קורסת-גוססת-נהרסת זה לתת עוד אחוז של מאמץ, עוד אחוז של השתדלות.

כתבתי מאמץ? התכוונתי למע"מ.

כתבתי השתדלות? התכוונתי למס הכנסה.

זה רק אחוז אחד. דל שומן. והרי במה צריך לקצץ אם לא בשומן?

כתבתי שומן? אז באמת התכוונתי לשומן. זה לא שראש הממשלה שלכם ובובת היד שלו מעוניינים  לקצץ לכם במסת השריר. טוב נו, אז אולי כן, אבל תסתכלו על זה כעל תרומת איברים. אתם תתרמו קצת שומן, שריר ועצמות כדי להציל להם את התחת. מצווה, לא? תנו כתף, חברים, תנו גם לב וכליה וריאות וזרועות. זאת המדינה שלכם, זאת הכלכלה שלכם – תעשו מה שצריך לעשות.

אבל רק שלא נהיה ספרד ויוון. שמעתי ששם האזרחים עדיין יוצאים לרחובות, לא?

2 מחשבות על “תעשה באב, אחד במע"מ

  1. פינגבק: תשעה באב, אחד במע"מ | כסף וקריירה | סלונה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s